Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 4.5 in (114 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 3.156 in (80 mm) |
| Outside Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Top Material | None |
| Air Filter Shape | Round |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Round Air Filter |
| Weight | 1 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.79 oz (23 ml) |
| Product Box Height | 7.19 in (183 mm) |
| Product Box Length | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Width | 6.5 in (165 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
|
2012 BMW 316i 1.6L L4 Gas Eng N45N 2012 BMW 318i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2012 BMW 320i 2.0L L4 Gas Except F30/F31 2011 BMW 118i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2011 BMW 120i 2.0L L4 Gas All Models 2011 BMW 316i 1.6L L4 Gas Eng N45N |
|
2011 BMW 318i 2.0L L4 Gas All Models 2011 BMW 320i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2011 BMW X1 18i 2.0L L4 Gas All Models 2010 BMW 116i 1.6L L4 Gas All Models |
|
2010 BMW 118i 2.0L L4 Gas All Models 2010 BMW 120i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2010 BMW 316i 1.6L L4 Gas Eng N45N 2010 BMW 318i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2010 BMW 320i 2.0L L4 Gas All Models 2010 BMW X1 18i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2009 BMW 116i 1.6L L4 Gas All Models 2009 BMW 118i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2009 BMW 316i 1.6L L4 Gas Eng N45N 2009 BMW 318i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2009 BMW 320i 2.0L L4 Gas All Models 2008 BMW 116i 1.6L L4 Gas All Models |
|
2008 BMW 118i 2.0L L4 Gas All Models 2008 BMW 120i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2008 BMW 318i 1.6L L4 Gas Eng N45N 2008 BMW 318i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2008 BMW 320i 2.0L L4 Gas All Models 2008 BMW 320si 2.0L L4 Gas All Models |
|
2007 BMW 116i 1.6L L4 Gas All Models 2007 BMW 118i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2007 BMW 120i 2.0L L4 Gas All Models 2007 BMW 318i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2007 BMW 320i 2.0L L4 Gas All Models 2007 BMW 320si 2.0L L4 Gas All Models |
|
2006 BMW 116i 1.6L L4 Gas All Models 2006 BMW 118i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2006 BMW 120i 2.0L L4 Gas All Models 2006 BMW 318i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2006 BMW 320i 2.0L L4 Gas All Models 2006 BMW 320si 2.0L L4 Gas All Models |
|
2005 BMW 116i 1.6L L4 Gas All Models 2005 BMW 118i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2005 BMW 120i 2.0L L4 Gas All Models 2005 BMW 318i 2.0L L4 Gas 129BHP |
|
2005 BMW 320i 2.0L L4 Gas All Models 2004 BMW 116i 1.6L L4 Gas All Models |
|
2004 BMW 118i 2.0L L4 Gas All Models 2004 BMW 120i 2.0L L4 Gas All Models |
| BMW 1371753274 |
| BMW 13717532751 |
| BMW 13717532754 |
| BMW 13737532754 |
| Fram CA9950 |
| Fram CA9951 |
| Mann-Hummel C1361 |
| MicroGard MGA46320 |
| Pipercross PX1989DRY |
| Premium Guard PA80145 |
| Repco RAF258 |
| Ryco A1562 |
| Ryco A1576 |
| Simota OB004 |
| Vaico V203404 |
| Wesfil WA1193 |
| Wesfil WA1562 |
| WIX 46320 |
| WIX WA9511 |



















Reviews
There are no reviews yet.