Description
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Round Straight |
| Height | 7.875 in (200 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter, 1 K&N 1oz Sealing Grease |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flange Inside Diameter | 3.375 in (86 mm) |
| Flange Outside Diameter | 3.375 in (86 mm) |
| Flange Length | 4.188 in (106 mm) |
| Flange Type | Angled |
| Flange Angle | 30 degrees |
| Flanges | 1 |
| Base Outside Diameter | 5.063 in (129 mm) |
| Top Outside Diameter | 4.5 in (114 mm) |
| Top Style | Metal |
| Top Material | Chrome |
| Weight | 1.7 lb (0.8 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.56 oz (46 ml) |
| Product Box Height | 14.5 in (368 mm) |
| Product Box Length | 6.31 in (160 mm) |
| Product Box Width | 6.31 in (160 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Inner Wire | No |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
|
2001 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models 2001 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models |
|
2001 Acura Integra GS-R 1.8L L4 Gas All Models 2001 Acura Integra Type R 1.8L L4 Gas All Models |
|
2001 Honda Integra Type R 1.8L L4 Gas All Models 2000 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models |
|
2000 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models 2000 Acura Integra GS-R 1.8L L4 Gas All Models |
|
2000 Acura Integra Type R 1.8L L4 Gas All Models 2000 Honda Integra Type R 1.8L L4 Gas All Models |
|
1999 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models 1999 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models |
|
1999 Acura Integra GS-R 1.8L L4 Gas All Models 1999 Acura Integra Type R 1.8L L4 Gas All Models |
|
1999 Honda Integra Type R 1.8L L4 Gas All Models 1998 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models |
|
1998 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models 1998 Acura Integra GS-R 1.8L L4 Gas All Models |
|
1998 Acura Integra Type R 1.8L L4 Gas All Models 1998 Honda Integra Type R 1.8L L4 Gas All Models |
|
1997 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models 1997 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models |
|
1997 Acura Integra GS-R 1.8L L4 Gas All Models 1997 Acura Integra Type R 1.8L L4 Gas All Models |
|
1996 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models 1996 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models |
|
1996 Acura Integra GS-R 1.8L L4 Gas All Models 1995 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models |
|
1995 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models 1995 Acura Integra GS-R 1.8L L4 Gas All Models |
|
1994 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models 1994 Acura Integra 1.8L L4 Gas All Models |
|
1994 Acura Integra GS-R 1.8L L4 Gas All Models |
| AC Delco A1388C |
| Baldwin PA4101 |
| Beck/Arnley 0421556 |
| Carquest 88398 |
| Carquest BA4855 |
| Champ Labs. AF7875 |
| DuraMAX DA7875 |
| Ecogard XA4855 |
| Fram CA7600 |
| Hastings AF326 |
| Honda 17220P72000 |
| Luber-Finer AF7875 |
| Mahle LX2094 |
| MicroGard MGA46398 |
| Mobil AF7875 |
| Napa 6398 |
| Parts Plus AF7875 |
| Premium Guard PA4855 |
| Pronto PA4855 |
| Purepro A4855 |
| Purolator A54855 |
| Repco RAF192 |
| Ryco A1271 |
| Service Champ AF4855 |
| Service Pro MA4855 |
| STP SA7600 |
| Valvoline VA338 |
| Warner WAF7875 |
| Wesfil WA904 |
| WIX 46398 |




















Reviews
There are no reviews yet.