Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 9.063 in (230 mm) |
| Length | 9.5 in (241 mm) |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.9 oz (27 ml) |
| Product Box Height | 11.56 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.44 in (265 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2020 Honda VFR1200 Crosstourer 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda VFR1200 Crosstourer 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda VFR1200 Crosstourer 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda VFR1200 Crosstourer 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda VFR1200X 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda VFR1200X DCT 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda VFR1200XD 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda VFR1200 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda VFR1200 Crosstourer 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda VFR1200F 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda VFR1200X 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda VFR1200X DCT 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda VFR1200 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda VFR1200 Crosstourer 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda VFR1200F 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda VFR1200 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda VFR1200 Crosstourer 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda VFR1200F 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Honda VFR1200 Crosstourer 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Honda VFR1200F 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Honda VFR1200F DCT 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Honda VFR1200 Crosstourer 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Honda VFR1200F 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Honda VFR1200F DCT 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Honda VFR1200F 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Honda VFR1200F 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Honda VFR1200F DCT 1237
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM61004
Honda 17210MGE000
Honda 17210MGH640
















Reviews
There are no reviews yet.