Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Outside Length | 15.063 in (383 mm) |
| Outside Width | 5.5 in (140 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.52 oz (15 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 17.19 in (437 mm) |
| Product Box Width | 8.31 in (211 mm) |
2020 Honda SH300i 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda SH300i 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda SH300i 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda NSS300 Forza 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda SH300i 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda NSS300 Forza 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda NSS300A Forza ABS 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda SH300i 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda NSS300 Forza 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda NSS300A Forza ABS 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda NSS300 Forza 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda NSS300A Forza ABS 279
All Models
BMC FM63604
DNA PH3SC0707
Honda 17210K04930
Honda 17210K53D00

















Reviews
There are no reviews yet.