Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 5.938 in (151 mm) |
| Length | 10.125 in (257 mm) |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.58 oz (17 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
2020 Honda X-ADV 745
All Models
2019 Honda X-ADV 745
All Models
2018 Honda X-ADV 745
All Models
2017 Honda X-ADV 745
All Models
BMC 790400
Honda 17210MKHD00
















Reviews
There are no reviews yet.