Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Triangle |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.68 oz (20 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2025 Honda Forza 750 745 All Models 2025 Honda X-ADV750 745 All Models |
|
2024 Honda NC750X 745 All Models 2024 Honda NC750X DCT 745 All Models |
|
2024 Honda X-ADV750 745 All Models 2023 Honda NC750X 745 All Models |
|
2023 Honda NC750X DCT 745 All Models 2023 Honda NSS750 Forza DCT 750 All Models |
|
2023 Honda X-ADV750 745 All Models 2022 Honda NC750X 745 All Models |
|
2022 Honda NC750X DCT 745 All Models 2022 Honda NSS750 Forza DCT 750 All Models |
|
2022 Honda X-ADV750 745 All Models 2021 Honda NC750X 745 All Models |
|
2021 Honda NC750X DCT 745 All Models 2021 Honda NSS750 Forza DCT 750 All Models |
|
2021 Honda X-ADV750 745 All Models |
CROSS REFERENCES
| DNA PH75SC2101 |
| Honda 17210MKTD00 |
| Sprint Filter 411757 |
















Reviews
There are no reviews yet.