Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 1.625 in (41 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flange Length | 0.5 in (13 mm) |
| Flanges | 1 |
| Width | 4.75 in (121 mm) |
| Length | 6.625 in (168 mm) |
| Top Style | Metal |
| Top Material | Steel |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.23 oz (7 ml) |
| Product Box Height | 3.5 in (89 mm) |
| Product Box Length | 6.31 in (160 mm) |
| Product Box Width | 6.56 in (167 mm) |
| Inner Wire | No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2017 Harley Davidson FLS Softail Slim 103 CI All Models 2017 Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic 103 CI All Models |
|
2017 Harley Davidson FLSTF Fat Boy 103 CI All Models 2017 Harley Davidson FLSTFB Softail Fat Boy Lo 103 CI All Models |
|
2017 Harley Davidson FLSTN Softail Deluxe 103 CI All Models 2017 Harley Davidson FXSB Breakout 103 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson FLHR Road King 103 CI All Models 2016 Harley Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic 103 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low 103 CI All Models 2016 Harley Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra 103 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson FLHTK Ultra Limited 103 CI All Models 2016 Harley Davidson FLHTKL Ultra Limited Low 103 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson FLHX Electra Glide Special 103 CI All Models 2016 Harley Davidson FLHX Street Glide 103 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson FLHXS Street Glide Special 103 CI All Models 2016 Harley Davidson FLRT Freewheeler 103 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson FLS Softail Slim 103 CI All Models 2016 Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic 103 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson FLSTF Fat Boy 103 CI All Models 2016 Harley Davidson FLSTFB Softail Fat Boy Lo 103 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson FLSTN Softail Deluxe 103 CI All Models 2016 Harley Davidson FLTRU Road Glide Ultra 103 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson FLTRX Road Glide 103 CI All Models 2016 Harley Davidson FLTRXS Road Glide Special 103 CI All Models |
|
2016 Harley Davidson FXSB Breakout 103 CI All Models 2015 Harley Davidson FLHR Road King 103 CI All Models |
|
2015 Harley Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic 103 CI All Models 2015 Harley Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low 103 CI All Models |
|
2015 Harley Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra 103 CI All Models 2015 Harley Davidson FLHTK Ultra Limited 103 CI All Models |
|
2015 Harley Davidson FLHTKL Ultra Limited Low 103 CI All Models 2015 Harley Davidson FLHX Street Glide 103 CI All Models |
|
2015 Harley Davidson FLHXS Street Glide Special 103 CI All Models 2015 Harley Davidson FLRT Freewheeler 103 CI All Models |
|
2015 Harley Davidson FLTRX Road Glide 103 CI All Models 2015 Harley Davidson FLTRXS Road Glide Special 103 CI All Models |
|
2014 Harley Davidson FLHR Road King 103 CI All Models 2014 Harley Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic 103 CI All Models |
|
2014 Harley Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra 103 CI All Models 2014 Harley Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited 103 CI All Models |
|
2014 Harley Davidson FLHX Street Glide 103 CI All Models 2014 Harley Davidson FLHXS Street Glide Special 103 CI All Models |
| Harley Davidson 29400045 |
| Harley-Davidson 29400045 |

















Reviews
There are no reviews yet.