Description
K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter’s construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer’s recommended service intervals.
- High performance design for outstanding filtration
- High-efficiency media with uniform pleats
- Allows for high oil flow rates
- Ideal for high-end synthetic motor oil
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Height | 3.25 in (83 mm) |
| Outside Diameter | 2.563 in (65 mm) |
| PSI Relief Valve | No |
| Removal Nut | No |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Product Style | Oil Filters |
| Inside Diameter | 0.75 in (19 mm) |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 3.5 in (89 mm) |
| Product Box Length | 2.7 in (69 mm) |
| Product Box Width | 2.7 in (69 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
2021 Hyundai Palisade 3.8L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Kia Sedona 3.3L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Kia Telluride 3.8L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Genesis G80 3.8L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Hyundai Palisade 3.8L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Kia Sedona 3.3L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Kia Sorento 3.3L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Kia Telluride 3.8L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Genesis G80 3.8L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Kia Cadenza 3.3L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Kia Sorento 3.3L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Genesis G80 3.8L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Kia Cadenza 3.3L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Genesis G80 3.8L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Kia Cadenza 3.3L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Hyundai Genesis Sedan 3.8L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Hyundai Genesis Sedan 3.8L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
| Genesis 263203CKB0 |
| Genesis 263203F500 |
| Hyundai 263203CKB0 |
| Jaguar C2D3670 |
| Jaguar LR073669 |
| Luber-Finer P1026 |
| Luber-Finer P1027 |
| Luber-Finer P1077 |
| Luber-Finer P1083 |
| Luber-Finer P1086 |
| Luber-Finer P1099 |
| Luber-Finer P986 |
| Mahle OX1634D |
| Mann-Hummel HU820X |
| WIX WL7294 |


















Reviews
There are no reviews yet.