Description
K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter’s construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer’s recommended service intervals.
PRODUCT DETAILS
- High performance design for outstanding filtration
- High-efficiency media with uniform pleats
- Allows for high oil flow rates
- Ideal for high-end synthetic motor oil
SPECIFICATIONS
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Height | 5.5 in (140 mm) |
| Outside Diameter | 1.938 in (49 mm) |
| PSI Relief Valve | No |
| Removal Nut | No |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Product Style | Oil Filters |
| Inside Diameter | 0.844 in (21 mm) |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 5.75 in (146 mm) |
| Product Box Length | 2.54 in (64 mm) |
| Product Box Width | 2.38 in (60 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2024 Ford Bronco 2.7L V6 Gas All Models 2024 Ford Bronco 3.0L V6 Gas All Models |
|
2024 Ford Edge 2.7L V6 Gas All Models 2024 Ford Explorer 3.0L V6 Gas All Models |
|
2024 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models 2024 Ford Police Interceptor Utility 3.0L V6 Gas All Models |
|
2024 Ford Ranger 3.0L V6 Diesel All Models 2024 Ford Ranger 3.0L V6 Gas All Models |
|
2024 Lincoln Aviator 3.0L V6 Gas All Models 2023 Ford Bronco 2.7L V6 Gas All Models |
|
2023 Ford Bronco Raptor 3.0L V6 Gas All Models 2023 Ford Edge 2.7L V6 Gas All Models |
|
2023 Ford Explorer 3.0L V6 Gas All Models 2023 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models |
|
2023 Ford Lobo 2.7L V6 Gas All Models 2023 Ford Police Interceptor Utility 3.0L V6 Gas All Models |
|
2023 Lincoln Aviator 3.0L V6 Gas All Models 2023 Lincoln Nautilus 2.7L V6 Gas All Models |
|
2022 Ford Bronco 2.7L V6 Gas All Models 2022 Ford Bronco Raptor 3.0L V6 Gas All Models |
|
2022 Ford Edge 2.7L V6 Gas All Models 2022 Ford Explorer 3.0L V6 Gas All Models |
|
2022 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models 2022 Ford Police Interceptor Utility 3.0L V6 Gas All Models |
|
2022 Lincoln Aviator 3.0L V6 Gas All Models 2022 Lincoln Nautilus 2.7L V6 Gas All Models |
|
2021 Ford Bronco 2.7L V6 Gas All Models 2021 Ford Edge 2.7L V6 Gas All Models |
|
2021 Ford Explorer 3.0L V6 Gas All Models 2021 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models |
|
2021 Ford Police Interceptor Utility 3.0L V6 Gas All Models 2021 Lincoln Aviator 3.0L V6 Gas All Models |
|
2021 Lincoln Nautilus 2.7L V6 Gas All Models 2020 Ford Edge 2.7L V6 Gas All Models |
|
2020 Ford Explorer 3.0L V6 Gas All Models 2020 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models |
|
2020 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models 2020 Ford Mustang Shelby GT350 5.2L V8 Gas All Models |
|
2020 Ford Mustang Shelby GT500 5.2L V8 Gas All Models 2020 Ford Police Interceptor Utility 3.0L V6 Gas All Models |
|
2020 Lincoln Aviator 3.0L V6 Gas All Models 2020 Lincoln Continental 2.7L V6 Gas All Models |
|
2020 Lincoln Continental 3.0L V6 Gas All Models 2020 Lincoln MKZ 3.0L V6 Gas All Models |
|
2020 Lincoln Nautilus 2.7L V6 Gas All Models 2019 Ford Edge 2.7L V6 Gas All Models |
|
2019 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models 2019 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models |
|
2019 Ford Fusion 2.7L V6 Gas All Models 2019 Ford Mustang Shelby 5.2L V8 Gas All Models |
|
2019 Lincoln Continental 2.7L V6 Gas All Models 2019 Lincoln Continental 3.0L V6 Gas All Models |
|
2019 Lincoln MKZ 3.0L V6 Gas All Models 2019 Lincoln Nautilus 2.7L V6 Gas All Models |
|
2018 Ford Edge 2.7L V6 Gas All Models 2018 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models |
|
2018 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models 2018 Ford Fusion 2.7L V6 Gas All Models |
|
2018 Ford Mustang Shelby 5.2L V8 Gas All Models 2018 Lincoln Continental 2.7L V6 Gas All Models |
|
2018 Lincoln Continental 3.0L V6 Gas All Models 2018 Lincoln MKX 2.7L V6 Gas All Models |
|
2018 Lincoln MKZ 3.0L V6 Gas All Models 2017 Ford Edge 2.7L V6 Gas All Models |
|
2017 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models 2017 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models |
|
2017 Ford Fusion 2.7L V6 Gas All Models 2017 Ford Mustang Shelby 5.2L V8 Gas All Models |
|
2017 Lincoln Continental 2.7L V6 Gas All Models 2017 Lincoln Continental 3.0L V6 Gas All Models |
|
2017 Lincoln MKX 2.7L V6 Gas All Models 2017 Lincoln MKZ 3.0L V6 Gas All Models |
|
2016 Ford Edge 2.7L V6 Gas All Models 2016 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models |
|
2016 Lincoln MKX 2.7L V6 Gas All Models 2015 Ford Edge 2.7L V6 Gas All Models |
|
2015 Ford F150 2.7L V6 Gas All Models |
CROSS REFERENCES
| Bosch F026407002 |
| Ford FT4Z6731A |
| Fram CH10197 |
| Hengst E73HD134 |
| Luber-Finer P2062 |
| Mahle OX1961D |
| Mann-Hummel HU831X |
| Purflux L382 |
| WIX WL7439 |














Reviews
There are no reviews yet.