Description
K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter’s construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer’s recommended service intervals.
MORE INFORMATION
- High performance design for outstanding filtration
- High-efficiency media with uniform pleats
- Allows for high oil flow rates
- Ideal for high-end synthetic motor oil
SPECIFICATIONS
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Height | 4.938 in (125 mm) |
| Outside Diameter | 2.047 in (52 mm) |
| PSI Relief Valve | NO |
| Removal Nut | No |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Product Style | Oil Filters |
| Inside Diameter | 0.75 in (19 mm) |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 6.3 in (160 mm) |
| Product Box Length | 2.2 in (56 mm) |
| Product Box Width | 2.2 in (56 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
|
2023 BMW X1 2.0L L4 Gas All Models 2023 Mini Cooper Countryman 1.5L L3 Gas All Models |
|
2022 Mini Cooper Countryman 1.5L L3 Gas All Models 2021 Mini Cooper Countryman 1.5L L3 Gas All Models |
|
2020 BMW i8 1.5L L3 Gas All Models 2020 Mini Cooper Countryman 1.5L L3 Gas All Models |
|
2019 BMW i8 1.5L L3 Gas All Models 2019 BMW X1 2.0L L4 Gas All Models |
|
2019 BMW X2 2.0L L4 Gas All Models 2019 BMW X2 20i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2019 BMW X2 M35i 2.0L L4 Gas All Models 2019 Mini Cooper 1.5L L3 Gas All Models |
|
2019 Mini Cooper 2.0L L4 Gas All Models 2019 Mini Cooper Clubman 1.5L L3 Gas All Models |
|
2019 Mini Cooper Clubman John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models 2019 Mini Cooper Countryman 1.5L L3 Gas All Models |
|
2019 Mini Cooper Countryman John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models 2019 Mini Cooper John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models |
|
2019 Mini Cooper S 2.0L L4 Gas All Models 2019 Mini Cooper S Clubman 2.0L L4 Gas All Models |
|
2019 Mini Cooper S Countryman 2.0L L4 Gas All Models 2019 Mini Cooper S Countryman 2.0L L4 Gas All Models |
|
2018 BMW X1 2.0L L4 Gas All Models 2018 BMW X1 18i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2018 BMW X1 20i 2.0L L4 Gas All Models 2018 BMW X1 25i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2018 BMW X2 2.0L L4 Diesel All Models 2018 BMW X2 2.0L L4 Gas All Models |
|
2018 BMW X2 18i 2.0L L4 Gas All Models 2018 BMW X2 20i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2018 BMW X2 25i 2.0L L4 Gas All Models 2018 Mini Cooper 1.5L L3 Gas All Models |
|
2018 Mini Cooper Clubman 1.5L L3 Gas All Models 2018 Mini Cooper Clubman 2.0L L4 Gas All Models |
|
2018 Mini Cooper Clubman John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models 2018 Mini Cooper Countryman 1.5L L3 Gas All Models |
|
2018 Mini Cooper Countryman John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models 2018 Mini Cooper Countryman John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models |
|
2018 Mini Cooper John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models 2018 Mini Cooper S 2.0L L4 Gas All Models |
|
2018 Mini Cooper S Countryman 2.0L L4 Gas All Models 2017 BMW i8 1.5L L3 Gas All Models |
|
2017 BMW X1 2.0L L4 Gas All Models 2017 Mini Cooper 1.5L L3 Gas All Models |
|
2017 Mini Cooper 2.0L L4 Gas All Models 2017 Mini Cooper Clubman 1.5L L3 Gas All Models |
|
2017 Mini Cooper Clubman 2.0L L4 Gas All Models 2017 Mini Cooper Clubman John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models |
|
2017 Mini Cooper Countryman 1.5L L3 Gas All Models 2017 Mini Cooper Countryman 1.6L L4 Gas All Models |
|
2017 Mini Cooper Countryman 2.0L L4 Gas All Models 2017 Mini Cooper Countryman John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models |
|
2017 Mini Cooper John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models 2017 Mini Cooper S 2.0L L4 Gas All Models |
|
2017 Mini Cooper S Clubman 2.0L L4 Gas All Models 2017 Mini Cooper S Countryman 2.0L L4 Gas All Models |
|
2016 BMW i8 1.5L L3 Gas All Models 2016 BMW X1 2.0L L4 Gas All Models |
|
2016 BMW X1 20i 2.0L L4 Gas All Models 2016 BMW X1 25i 2.0L L4 Gas All Models |
|
2016 BMW X1 28i 2.0L L4 Gas All Models 2016 Mini Cooper 1.5L L3 Gas All Models |
|
2016 Mini Cooper Clubman 1.5L L3 Gas All Models 2016 Mini Cooper Clubman 2.0L L4 Gas All Models |
|
2016 Mini Cooper John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models 2016 Mini Cooper S 2.0L L4 Gas All Models |
|
2016 Mini Cooper S 2.0L L4 Gas All Models 2016 Mini Cooper S Clubman 2.0L L4 Gas All Models |
|
2015 BMW i8 1.5L L3 Gas All Models 2015 Mini Cooper 1.5L L3 Gas All Models |
|
2015 Mini Cooper John Cooper Works 2.0L L4 Gas All Models 2015 Mini Cooper S 2.0L L4 Gas All Models |
|
2014 BMW i8 1.5L L3 Gas All Models 2014 Mini Cooper 1.5L L3 Gas All Models |
|
2014 Mini Cooper S 2.0L L4 Gas All Models 2014 Mini Cooper S 2.0L L4 Gas All Models |
| BMW 11428570590 |
| BMW 11428575210 |
| Fram CH11885 |
| Luber-Finer P1035 |
| Mann-Hummel HU60152ZKIT |
| Warner WP1035 |
















Reviews
There are no reviews yet.