Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
MORE INFORMATION
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Trapezoidal |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 12 in (305 mm) |
| Outside Width | 7.188 in (183 mm) |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.71 oz (21 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2021 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 998 All Models 2020 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 998 All Models |
|
2020 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS KRT Edition 998 All Models 2020 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R KRT Edition 998 All Models |
|
2019 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 998 All Models 2019 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 998 All Models |
|
2019 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS KRT Edition 998 All Models 2019 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R KRT Edition 998 All Models |
|
2019 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10RR 998 All Models 2018 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 998 All Models |
|
2018 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 998 All Models 2018 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS KRT Edition 998 All Models |
|
2018 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R KRT Edition 998 All Models 2018 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R SE 998 All Models |
|
2018 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10RR 998 All Models 2017 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 998 All Models |
|
2017 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 998 All Models 2017 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS KRT Edition 998 All Models |
|
2017 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R KRT Edition 998 All Models 2017 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10RR 998 All Models |
|
2016 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R 998 All Models 2016 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS 998 All Models |
|
2016 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R ABS KRT Edition 998 All Models 2016 Kawasaki ZX1000 Ninja ZX-10R KRT Edition 998 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM90304 |
| Kawasaki 110130757 |
















Reviews
There are no reviews yet.