Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
PRODUCT DETAILS
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Outside Length | 12.188 in (310 mm) |
| Outside Width | 7.5 in (191 mm) |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.11 oz (33 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2024 Kawasaki Z900RS 948 All Models 2024 Kawasaki Z900RS SE 948 All Models |
|
2024 Kawasaki ZR900 Z900RS 948 All Models 2024 Kawasaki ZR900 Z900RS Cafe 948 All Models |
|
2024 Kawasaki ZR900 Z900RS SE ABS 948 All Models 2023 Kawasaki Z900RS 948 All Models |
|
2023 Kawasaki Z900RS ABS 948 All Models 2023 Kawasaki Z900RS SE 948 All Models |
|
2023 Kawasaki ZR900 Z900RS 948 All Models 2023 Kawasaki ZR900 Z900RS Cafe 948 All Models |
|
2022 Kawasaki Z900RS 948 All Models 2022 Kawasaki Z900RS 50th Anniversary 948 All Models |
|
2022 Kawasaki Z900RS ABS 948 All Models 2022 Kawasaki Z900RS SE 948 All Models |
|
2022 Kawasaki ZR900 Z900RS 948 All Models 2022 Kawasaki ZR900 Z900RS Cafe 948 All Models |
|
2022 Kawasaki ZR900 Z900RS SE 948 All Models 2021 Kawasaki Z900RS 948 All Models |
|
2021 Kawasaki ZR900 Z900RS 948 All Models 2021 Kawasaki ZR900 Z900RS Cafe 948 All Models |
|
2020 Kawasaki Z900RS 948 All Models 2020 Kawasaki ZR900 Z900RS 948 All Models |
|
2020 Kawasaki ZR900 Z900RS Cafe 948 All Models 2019 Kawasaki Z900RS 948 All Models |
|
2019 Kawasaki ZR900 Z900RS 948 All Models 2019 Kawasaki ZR900 Z900RS Cafe 948 All Models |
|
2018 Kawasaki Z900RS 948 All Models 2018 Kawasaki ZR900 Z900RS 948 All Models |
|
2018 Kawasaki ZR900 Z900RS Cafe 948 All Models |
CROSS REFERENCES
| Kawasaki 110130768 |
















Reviews
There are no reviews yet.