Description
K&N Powersports Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average motorcycle or ATV owner who wants the best oil filter available. K&N Powersports Oil Filters trap harmful contaminants while the filter’s construction allows for high oil flow rates. K&N Oil Filters are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer’s recommended service intervals.
- High performance design for outstanding filtration
- High-efficiency media with uniform pleats
- Oil filter design provides for a high rate of oil flow
- Ideal for high-end synthetic motor oil
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Height | 1.438 in (37 mm) |
| Outside Diameter | 1.969 in (50 mm) |
| PSI Relief Valve | Yes |
| Removal Nut | No |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Product Style | Oil Filters |
| Inside Diameter | 0.469 in (12 mm) |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 2 in (51 mm) |
| Product Box Length | 2.19 in (56 mm) |
| Product Box Width | 2.19 in (56 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
- HONDA
- CB300F 2015, 2016
- CBR250R 2011, 2012, 2013
- CBR250R ABS 2011, 2012, 2013
- CBR300R 2015, 2016
- CRF250L 2013, 2014, 2015, 2016
- GB500 1989, 1990
- NX650 Dominator 1988-2000
- XR400R 1996-2004
- XR600R 1985-2000
- XR650L 1993-2017
- XR650R 2000-2007
- KAWASAKI
- BN125 Eliminator 2001-2009
- KL250 Super Sherpa 2000-2009
- KLX110 2002-2017
- KLX110L 2010-2017
- KLX140 2008-2017
- KLX140L 2008-2017
- KLX250R 1991-1997
- KLX250S 2006-2014
- KLX250SF 2009-2014
- KLX300R 1997-2008
- KLX450R 2008, 2009, 2010
- KX450F 2006-2015
- Z125 Pro 2017, 2018, 2019
- Fram CH6015
- Honda 15410KF0010
- Honda 15410KF0020
- Honda 15410KF0315
- Honda 15410KL3670
- Honda 15412KF0000
- Honda 15412KF0305
- Honda 15412KF0315
- Kawasaki 520101053
- Polaris 3088036
- Suzuki K520101503














Reviews
There are no reviews yet.