Description
K&N® premium oil filters for powersports vehicles utilize an innovative, highly efficient synthetic-blend filtration media designed to be compatible with synthetic, petroleum-based, and blended oils, including the high concentrations of synthetic racing oils. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a 17mm welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Engineered to support exceptionally high flow rates while providing outstanding protection from harmful engine contaminants, each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N® 1-Year Limited Warranty.
- Designed to allow high flow rates and a consistent flow of oil to your engine
- Pleated synthetic-blend filtration media removes most harmful contaminants
- Fast and easy Wrench-Off® removal using the welded 17mm hex nut
- Pre-drilled nut for safety wire attachment
- Heavy-duty canister for outstanding durability
- Laboratory tested to ensure excellent capacity, efficiency, and mechanical strength
- Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils
- 1-Year Limited Warranty
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Height | 3.031 in (77 mm) |
| Outside Diameter | 2.813 in (71 mm) |
| PSI Relief Valve | Yes |
| Removal Nut | Yes |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | M20 X 1 |
| Product Style | Oil Filters |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| Product Box Height | 3.19 in (81 mm) |
| Product Box Length | 2.81 in (71 mm) |
| Product Box Width | 2.88 in (73 mm) |
| Removal Nut Size | 17 mm |
| Warranty | 1 Year Limited |
Arctic Cat 0436001
Arctic Cat 0436146
Arctic Cat 0812005
Arctic Cat 3402155
Kymco 1541APWB1900
Suzuki 1651003G00
Suzuki 1651003G00X07
Suzuki 1651006B00
Suzuki 1651006B01
Suzuki 1651034E00
















Reviews
There are no reviews yet.