Description
K&N powersports chrome canister oil filters contain a modern synthetic filter media, designed for ultimate flow with less pressure drop, yet engineered for outstanding filtration. K&N powersports ‘spin-on’ oil filters feature a heavy-duty, chrome-plated metal can. Most of these have a 17 mm nut affixed onto the end that allows for easy removal. The 17 mm nut is crossed-drilled so racers can safety wire the filter to their bike.
- Designed to allow high flow rates and a consistent flow of oil to your engine
- Pleated synthetic-blend filtration media removes most harmful contaminants
- Fast and easy Wrench-Off® removal using the welded 17mm hex nut
- Pre-drilled nut for safety wire attachment
- Heavy-duty canister for outstanding durability
- Laboratory tested to ensure excellent capacity, efficiency, and mechanical strength
- Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils
- 1-Year Limited Warranty
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Height | 3.022 in (77 mm) |
| Outside Diameter | 2.813 in (71 mm) |
| PSI Relief Valve | Yes |
| Removal Nut | Yes |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | M20 X 1 |
| Product Style | Oil Filters |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| Product Box Height | 3.13 in (79 mm) |
| Product Box Length | 2.88 in (73 mm) |
| Product Box Width | 2.88 in (73 mm) |
| Finish | Chrome |
| Removal Nut Size | 17 mm |
| Warranty | 1 Year Limited |
Arctic Cat 0436001
Arctic Cat 0436146
Arctic Cat 0812005
Arctic Cat 3402155
Kymco 1541APWB1900
Suzuki 1651003G00
Suzuki 1651003G00X07
Suzuki 1651006B00
Suzuki 1651006B01
Suzuki 1651034E00
















Reviews
There are no reviews yet.