Description
K&N Powersports Oil Filters contain a modern synthetic filter media, designed for ultimate flow with less pressure drop, yet engineered for outstanding filtration. This K&N powersports ‘spin-on’ oil filter features a heavy-duty metal canister, a double-rolled base plate, pre-lubed base seal and is zinc coated to protect from contamination.
- High performance design for outstanding filtration
- Exposed nut designed for easy oil filter removal
- Allows high oil flow rates
- Heavy-duty metal canister with zinc coating
- Approved for racing use by MotoAmerica and the AMA
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | Yes |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Height | 3.531 in (90 mm) |
| Outside Diameter | 3.031 in (77 mm) |
| PSI Relief Valve | Yes |
| Removal Nut | Yes |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 3/4 In. 16 UNF |
| Product Style | Oil Filters |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Product Box Height | 4.25 in (108 mm) |
| Product Box Length | 3.13 in (79 mm) |
| Product Box Width | 3.13 in (79 mm) |
| Removal Nut Size | 17 mm |
| Warranty | 1 Year Limited |
|
2008 BMW K1200LT 1170 All Models 2007 BMW K1200LT 1170 All Models |
|
2006 BMW K1200LT 1170 All Models 2006 BMW R1150R 1150 All Models |
|
2006 BMW R850R 850 All Models 2005 BMW K1200LT 1170 All Models |
|
2005 BMW K1200LT SE 1200 All Models 2005 BMW R1100S 1100 All Models |
|
2005 BMW R1100S ABS 1100 All Models 2005 BMW R1150GS 1150 All Models |
|
2005 BMW R1150GS Adventure 1150 All Models 2005 BMW R1150R 1150 All Models |
|
2005 BMW R1150R Rockster 1150 All Models 2005 BMW R1150RS 1150 All Models |
|
2005 BMW R1150RT 1150 All Models 2005 BMW R1200C Classic 1172 All Models |
|
2005 BMW R1200C Montauk 1172 All Models 2005 BMW R1200CL 1172 All Models |
|
2005 BMW R850R 850 All Models 2004 BMW K1200GT 1157 All Models |
|
2004 BMW K1200LT 1170 All Models 2004 BMW K1200LT SE 1200 All Models |
|
2004 BMW K1200RS 1200 All Models 2004 BMW K1200RS SE 1200 All Models |
|
2004 BMW R1100S 1100 All Models 2004 BMW R1100S ABS 1100 All Models |
|
2004 BMW R1100S Boxer Cup Replica 1100 All Models 2004 BMW R1100S Prep 1100 All Models |
|
2004 BMW R1150GS 1150 All Models 2004 BMW R1150GS Adventure 1150 All Models |
|
2004 BMW R1150R 1150 All Models 2004 BMW R1150R Rockster 1150 All Models |
|
2004 BMW R1150R Rockster Edition 80 1150 All Models 2004 BMW R1150RS 1150 All Models |
|
2004 BMW R1150RS SE 1150 All Models 2004 BMW R1150RT 1150 All Models |
|
2004 BMW R1200C Classic 1200 All Models 2004 BMW R1200C Independent 1200 All Models |
|
2004 BMW R1200C Montauk 1200 All Models 2004 BMW R1200C Phoenix 1200 All Models |
|
2004 BMW R1200CL 1172 All Models 2004 BMW R850R 850 All Models |
|
2004 BMW R850R Classic 850 All Models 2003 BMW K1200LT 1200 All Models |
|
2003 BMW K1200LT Exodus 1200 All Models 2003 BMW K1200LT SE 1200 All Models |
| BMW 11001341616 |
| BMW 11421460697 |
| BMW 11421460845 |





















Reviews
There are no reviews yet.