Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
PRODUCT DETAILS
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 3.375 in (86 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 5.688 in (144 mm) |
| Length | 11.063 in (281 mm) |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.81 oz (24 ml) |
| Product Box Height | 14.5 in (368 mm) |
| Product Box Length | 6.31 in (160 mm) |
| Product Box Width | 6.31 in (160 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2016 Suzuki GSXR1000 999 All Models 2016 Suzuki GSXR1000 Commemorative Edition 999 All Models |
|
2016 Suzuki GSXR1000 GP 999 All Models 2015 Suzuki GSXR1000 999 All Models |
|
2014 Suzuki GSXR1000 999 All Models 2014 Suzuki GSXR1000 SE 999 All Models |
|
2013 Suzuki GSXR1000 999 All Models 2013 Suzuki GSXR1000 1 Million C.E. 999 All Models |
|
2012 Suzuki GSXR1000 999 All Models 2011 Suzuki GSXR1000 999 All Models |
|
2010 Suzuki GSXR1000 999 All Models 2009 Suzuki GSXR1000 999 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM48104 |
| BMC FM55704 |
| DNA PK6S070R |
| Kawasaki 110130016 |
| Suzuki 1378047H00 |
| Suzuki 1378047H10 |


















Reviews
There are no reviews yet.