Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.375 in (35 mm) |
| Outside Length | 9.375 in (238 mm) |
| Outside Width | 5.563 in (141 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.8 oz (24 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
|
2020 Triumph Tiger 800 XCa 800 All Models 2020 Triumph Tiger 800 XCx 800 All Models |
|
2020 Triumph Tiger 800 XR 800 All Models 2020 Triumph Tiger 800 XRt 800 All Models |
|
2020 Triumph Tiger 800 XRx 800 All Models 2020 Triumph Tiger 800 XRx Low 800 All Models |
|
2019 Triumph Tiger 800 XC 800 All Models 2019 Triumph Tiger 800 XCa 800 All Models |
|
2019 Triumph Tiger 800 XCx 800 All Models 2019 Triumph Tiger 800 XR 800 All Models |
|
2019 Triumph Tiger 800 XRt 800 All Models 2019 Triumph Tiger 800 XRx 800 All Models |
|
2019 Triumph Tiger 800 XRx Low 800 All Models 2018 Triumph Tiger 800 XC 800 All Models |
|
2018 Triumph Tiger 800 XCa 800 All Models 2018 Triumph Tiger 800 XCx 800 All Models |
|
2018 Triumph Tiger 800 XCx Low 800 All Models 2018 Triumph Tiger 800 XR 800 All Models |
|
2018 Triumph Tiger 800 XRt 800 All Models 2018 Triumph Tiger 800 XRx 800 All Models |
|
2018 Triumph Tiger 800 XRx Low 800 All Models 2017 Triumph Tiger 800 XC 799 All Models |
|
2017 Triumph Tiger 800 XCa 799 All Models 2017 Triumph Tiger 800 XCx 799 All Models |
|
2017 Triumph Tiger 800 XCx Low 799 All Models 2017 Triumph Tiger 800 XR 799 All Models |
|
2017 Triumph Tiger 800 XRt 799 All Models 2017 Triumph Tiger 800 XRx 799 All Models |
|
2017 Triumph Tiger 800 XRx Low 799 All Models 2016 Triumph Tiger 800 XC 799 All Models |
|
2016 Triumph Tiger 800 XC ABS 799 All Models 2016 Triumph Tiger 800 XCa 799 All Models |
|
2016 Triumph Tiger 800 XCx 799 All Models 2016 Triumph Tiger 800 XCx Low 799 All Models |
|
2016 Triumph Tiger 800 XR 799 All Models 2016 Triumph Tiger 800 XRt 799 All Models |
|
2016 Triumph Tiger 800 XRx 799 All Models 2016 Triumph Tiger 800 XRx Low 799 All Models |
|
2015 Triumph Tiger 800 799 All Models 2015 Triumph Tiger 800 ABS 800 All Models |
|
2015 Triumph Tiger 800 XC 799 All Models 2015 Triumph Tiger 800 XCx 799 All Models |
|
2015 Triumph Tiger 800 XR 799 All Models 2015 Triumph Tiger 800 XRx 799 All Models |
|
2014 Triumph Tiger 800 799 All Models 2014 Triumph Tiger 800 ABS 799 All Models |
|
2014 Triumph Tiger 800 XC 799 All Models 2013 Triumph Tiger 800 ABS 799 All Models |
|
2013 Triumph Tiger 800 XC ABS 799 All Models 2012 Triumph Tiger 800 ABS 799 All Models |
|
2012 Triumph Tiger 800 XC ABS 799 All Models 2011 Triumph Tiger 800 799 All Models |
|
2011 Triumph Tiger 800 ABS 799 All Models 2011 Triumph Tiger 800 XC 799 All Models |
|
2011 Triumph Tiger 800 XC ABS 799 All Models |
| BMC FM63204 |
| Triumph T2200557 |
















Reviews
There are no reviews yet.