Description
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology – protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 100 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
| Length | 8.875 in (225 mm) |
| Width | 8 in (203 mm) |
| Height | 1.063 in (27 mm) |
| Material Used | Polyurethane |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Filter Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Cabin Filters |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Product Box Height | 11.38 in (289 mm) |
| Product Box Length | 9.87 in (251 mm) |
| Product Box Width | 1.94 in (49 mm) |
2023 Hyundai Kona N 2.0L L4 Gas
Australia
2022 Hyundai Kona N 2.0L L4 Gas
Australia
2020 Hyundai Kona 1.6L L4 Gas
All Models
2020 Hyundai Kona 1.6L L4 Gas
All Models
2020 Hyundai Kona 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Hyundai Tucson 1.6L L4 Gas
OEM 97133D3000
2020 Hyundai Tucson 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2020 Hyundai Tucson 2.0L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2020 Hyundai Tucson 2.4L L4 Gas
All Models
2020 Hyundai Veloster 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Hyundai Veloster N 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Hyundai Veloster N 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Hyundai Venue 1.6L L4 Gas
All Models
2020 Kia Soul 1.6L L4 Gas
All Models
2020 Kia Soul 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Kia Soul EV Electric
All Models
2020 Kia Sportage 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2020 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Kia Sportage 2.4L L4 Gas
All Models
2019 Hyundai Kona 1.6L L4 Gas
All Models
2019 Hyundai Kona 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Hyundai Tucson 1.6L L4 Gas
OEM 97133D3000
2019 Hyundai Tucson 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2019 Hyundai Tucson 2.0L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2019 Hyundai Tucson 2.4L L4 Gas
All Models
2019 Hyundai Veloster 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Hyundai Veloster N 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Kia Sportage 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2019 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Kia Sportage 2.4L L4 Gas
All Models
2018 Hyundai Kona 1.6L L4 Gas
All Models
2018 Hyundai Kona 2.0L L4 Gas
All Models
2018 Hyundai Tucson 1.6L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2018 Hyundai Tucson 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2018 Hyundai Tucson 2.0L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2018 Hyundai Tucson 2.4L L4 Gas
All Models
2018 Kia Sportage 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2018 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
All Models
2018 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
All Models
2018 Kia Sportage 2.4L L4 Gas
All Models
2017 Hyundai Tucson 1.6L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2017 Hyundai Tucson 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2017 Hyundai Tucson 2.0L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2017 Kia Sportage 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2017 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
All Models
2017 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
All Models
2017 Kia Sportage 2.4L L4 Gas
All Models
2016 Hyundai Tucson 1.6L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2016 Hyundai Tucson 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2016 Hyundai Tucson 2.0L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2016 Kia Sportage 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2015 Hyundai Tucson 1.6L L4 Gas
OEM 97133D3000
2015 Hyundai Tucson 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2015 Hyundai Tucson 2.0L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2015 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2015 Kia Sportage 2.4L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2014 Hyundai Tucson 1.6L L4 Gas
OEM 97133D3000
2014 Hyundai Tucson 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2014 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2014 Kia Sportage 2.4L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2013 Hyundai Tucson 1.6L L4 Gas
OEM 97133D3000
2013 Hyundai Tucson 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
2013 Kia Sportage 2.0L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2013 Kia Sportage 2.4L L4 Gas
Non-US Models, OEM 97133D3000
2012 Hyundai Tucson 1.6L L4 Gas
OEM 97133D3000
2012 Hyundai Tucson 2.0L L4 Diesel
OEM 97133D3000
Carquest 93954
Fram CF12160
Hyundai 97133D1000



















Reviews
There are no reviews yet.