Description
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology – protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
MORE INFORMATION
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 200 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
SPECIFICATIONS
| Cabin Filter Location | Glove Box |
| Length | 8.625 in (219 mm) |
| Width | 8.406 in (214 mm) |
| Height | 1.625 in (41 mm) |
| Material Used | Polyurethane |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Filter Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Cabin Filters |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Product Box Height | 11.38 in (289 mm) |
| Product Box Length | 9.87 in (251 mm) |
| Product Box Width | 1.94 in (49 mm) |
| Washable | Yes |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2023 Subaru Crosstrek 2.5L H4 Gas 219 x 214mm 2023 Subaru Forester 2.0L H4 Gas 219 x 214mm |
|
2023 Subaru Forester 2.5L H4 Gas All Models 2023 Subaru WRX 2.4L H4 Gas All Models |
|
2023 Subaru XV 2.0L H4 Gas 219 x 214mm 2022 Subaru Forester 2.0L H4 Gas 219 x 214mm |
|
2022 Subaru Forester 2.5L H4 Gas All Models 2022 Subaru WRX 2.4L H4 Gas All Models |
|
2022 Subaru XV 2.0L H4 Gas 219 x 214mm 2021 Subaru Forester 2.0L H4 Gas 219 x 214mm |
|
2021 Subaru Forester 2.5L H4 Gas All Models 2021 Subaru XV 2.0L H4 Gas 219 x 214mm |
|
2020 Subaru Forester 2.0L H4 Gas 219 x 214mm 2020 Subaru Forester 2.5L H4 Gas All Models |
|
2020 Subaru XV 2.0L H4 Gas 219 x 214mm 2019 Subaru Forester 2.0L H4 Gas 219 x 214mm |
|
2019 Subaru Forester 2.5L H4 Gas All Models 2019 Subaru XV 2.0L H4 Gas 219 x 214mm |
CROSS REFERENCES
| Subaru 72880-FL010 72880-FL000 72880FL010 72880FL000 |





















Reviews
There are no reviews yet.