Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.031 in (26 mm) |
| Outside Length | 11.875 in (302 mm) |
| Outside Width | 6.688 in (170 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 2.1 lb (0.9 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.95 oz (28 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.53 in (344 mm) |
| Product Box Width | 7.63 in (194 mm) |
|
2025 Yamaha MT-10 998 All Models 2025 Yamaha MT-10 SP 998 All Models |
|
2024 Yamaha MT-10 998 All Models 2024 Yamaha MT-10 SP 998 All Models |
|
2023 Yamaha MT-10 998 All Models 2023 Yamaha MT-10 SP 998 All Models |
|
2022 Yamaha MT-10 998 All Models 2022 Yamaha MT-10 SP 998 All Models |
| BMC FM01167 |
| DNA PY10N2201 |
| Yamaha B5Y1445100 |

















Reviews
There are no reviews yet.