Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.344 in (34 mm) |
| Outside Length | 6.563 in (167 mm) |
| Outside Width | 6.344 in (161 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.36 oz (11 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2021 Yamaha Y15 ZR 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha Y15 ZR 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha Y15 ZR 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha Y15 ZR 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha Exciter 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha Jupiter 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha King 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha Sniper 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha T150 Exciter 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha Y15 ZR 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha Exciter 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha Jupiter 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha King 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha Sniper 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha T150 Exciter 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha Y15 ZR 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha Exciter 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha Jupiter 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha King 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha Sniper 150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha T150 Exciter 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha Y15 ZR 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM86104
Yamaha 2NDE445000
Yamaha 2PVE445000
















Reviews
There are no reviews yet.