Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.344 in (34 mm) |
| Outside Length | 14.594 in (371 mm) |
| Outside Width | 6.75 in (171 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.65 oz (19 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 17.19 in (437 mm) |
| Product Box Width | 8.31 in (211 mm) |
2021 Yamaha NMax 155
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha GPD 125 Nmax 125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha NMax 155 155
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha GPD 125 Nmax 125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha NMax 155 155
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha GPD 125 Nmax 125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha NMax 155 155
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha GPD 125 Nmax 125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha GPD 125 Nmax 125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha GPD 125 Nmax 125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Yamaha 2DPE445100
















Reviews
There are no reviews yet.