Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
MORE INFORMATION
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 5.875 in (149 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 2.094 in (53 mm) |
| Outside Diameter | 3.688 in (94 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Top Material | None |
| Air Filter Shape | Round Straight |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Washable | Yes |
| Product Style | Round Air Filter |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.73 oz (22 ml) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
|
2015 Yamaha XJR1300 1251 All Models 2014 Yamaha XJR1300 1251 All Models |
|
2013 Yamaha XJR1300 1251 All Models 2012 Yamaha XJR1300 1251 All Models |
|
2011 Yamaha XJR1300 1251 All Models 2010 Yamaha XJR1300 1251 All Models |
|
2009 Yamaha XJR1300 1251 All Models 2008 Yamaha XJR1300 1251 All Models |
|
2007 Yamaha XJR1300 1251 All Models |
| BMC FM80608 |
| Yamaha 5UX1445100 |
















Reviews
There are no reviews yet.