Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.063 in (27 mm) |
| Outside Length | 5.313 in (135 mm) |
| Outside Width | 4.875 in (124 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.35 oz (10 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2025 Cfmoto 450CLC 450 All Models 2025 Cfmoto 450MT 449 All Models |
|
2025 Cfmoto 450NK 450 All Models 2025 Cfmoto 450SR 450 All Models |
|
2025 Cfmoto 450SR S 449 All Models 2024 Cfmoto 450CLC 450 All Models |
|
2024 Cfmoto 450MT 449 All Models 2024 Cfmoto 450NK 450 All Models |
|
2024 Cfmoto 450SR 450 All Models 2024 Cfmoto 450SR S 449 All Models |
|
2023 Cfmoto 450SR 450 All Models 2018 Yamaha XP530 T-Max 530 All Models |
|
2017 Yamaha XP530 T-Max 530 All Models |
| Yamaha BC31445100 |

















Reviews
There are no reviews yet.