Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
MORE INFORMATION
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 0.813 in (21 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 10.625 in (270 mm) |
| Outside Width | 5.188 in (132 mm) |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.58 oz (17 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2009 Yamaha FZ6 600 All Models 2009 Yamaha FZ6 Fazer S2 600 All Models |
|
2009 Yamaha FZ6 S2 600 All Models 2008 Yamaha FZ6 600 All Models |
|
2008 Yamaha FZ6 Fazer S2 600 All Models 2008 Yamaha FZ6 S2 600 All Models |
|
2008 Yamaha FZ6N 600 All Models 2008 Yamaha FZ6S 600 All Models |
|
2007 Yamaha FZ6 600 All Models 2007 Yamaha FZ6 Fazer 600 All Models |
|
2007 Yamaha FZ6 Fazer S2 600 All Models 2007 Yamaha FZ6 S2 600 All Models |
|
2006 Yamaha FZ6 600 All Models 2006 Yamaha FZ6 Fazer 600 All Models |
|
2005 Yamaha FZ6 600 All Models 2005 Yamaha FZ6 Fazer 600 All Models |
|
2004 Yamaha FZ6 600 All Models 2004 Yamaha FZ6 Fazer 600 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM36504 |
| Yamaha 5VX144510000 |

















Reviews
There are no reviews yet.