Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Outside Length | 18.5 in (470 mm) |
| Outside Width | 6.813 in (173 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.71 oz (21 ml) |
| Product Box Height | 2.5 in (64 mm) |
| Product Box Length | 22.25 in (565 mm) |
| Product Box Width | 7.25 in (184 mm) |
2022 Yamaha CZD300 XMAX 292
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha CZD300 XMAX 292
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha Tricity 292
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha Xmax 300 292
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha Xmax 300 Tech Max 292
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha CZD300 XMAX 292
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha Tricity 292
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha CZD300 XMAX 292
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha XMAX 250 250
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha CZD300 XMAX 292
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha XMAX 250 250
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha CZD300 XMAX 292
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Yamaha B74WE44500
Yamaha B74WE4450000
















Reviews
There are no reviews yet.