Description
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with K&N cold air intake system featuring madrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media.
- Guaranteed to increase horsepower and torque.
- Mandrel-bent aluminum intake tube paired with oversized oiled cotton air filter.
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration.
- Replaces factory air filter and intake tube.
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions.
- Typical installation can be completed in 60 minutes or less with simple hand tools.
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty.
- Will not void vehicle warranty.
| Estimated Horsepower Gain | 8.8 HP @ 5400 RPM |
| Replacement Filter | RU-2815 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Worm Gear |
| Couplers Included | 2 |
| Estimated Torque Gain | 7.1 lbft |
| Product Style | 77 Series Kits |
| Intake Pipe Color / Finish | Bright Mirrored Finish |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| CARB EO Number | D-269-111 |
| Street Legal In All US States | Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. NOTE: Some specific models and years may be legal in CA. Check the CARB status on your vehicle in the applications listings. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 10.4 lb (4.7 kg) |
| Product Box Height | 14.5 in (368 mm) |
| Product Box Length | 24.1 in (612 mm) |
| Product Box Width | 15.5 in (394 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2025 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2025 Jeep Wrangler 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2024 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2024 Jeep Wrangler 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2023 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas Except PCRXT03.65P5 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2023 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas Except PCRXT03.65P5/9 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2022 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas Except NCRXT03.65P5 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2022 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas Except NCRXT03.65P5/7 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2022 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas Except NCRXT03.65P5/7 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2021 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2021 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2021 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2020 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2020 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2020 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2019 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2019 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2018 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2018 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |






















Reviews
There are no reviews yet.