Description
K&N rubber hose couplers are designed to connect intake tubes for custom do-it-yourself racing air intake applications or used as a replacement part. K&N couplers are constructed from high-quality reinforced rubber and made to last. This coupler connects two 3-1/2 inch tubes and is 2 inches in length.
MORE INFORMATION
- 3-1/2 inch inside diameter
- 2 inches long
- Constructed from durable reinforced rubber
- Designed to be used as a replacement part or for custom do-it-yourself applications
SPECIFICATIONS
| Product Style | Coupler/Reducer |
| Inlet Diameter | 3.5 in (89 mm) |
| Overall Height | 2 in (51 mm) |
| Outlet Diameter | 3.531 in (90 mm) |
| Package Contents | 1 Coupler |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Product Box Height | 2.06 in (52 mm) |
| Product Box Length | 3.75 in (95 mm) |
| Product Box Width | 3.75 in (95 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |








Reviews
There are no reviews yet.