Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.813 in (21 mm) |
| Outside Length | 10 in (254 mm) |
| Outside Width | 7.188 in (183 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.04 oz (31 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
2012 Ford Escape 2.5L L4 Gas
All Models
2011 Ford Escape 2.5L L4 Gas
All Models
2011 Mazda Tribute 2.5L L4 Gas
All Models
2011 Mercury Mariner 2.5L L4 Gas
All Models
2010 Ford Escape 2.5L L4 Gas
All Models
2010 Mazda Tribute 2.5L L4 Gas
All Models
2010 Mercury Mariner 2.5L L4 Gas
All Models
2009 Ford Escape 2.5L L4 Gas
All Models
2009 Mazda Tribute 2.5L L4 Gas
All Models
2009 Mercury Mariner 2.5L L4 Gas
All Models
2008 Ford Escape 2.3L L4 Gas
All Models
2008 Ford Escape 3.0L V6 Gas
All Models
2008 Mazda Tribute 2.3L L4 Gas
All Models
2008 Mazda Tribute 3.0L V6 Gas
All Models
2008 Mercury Mariner 2.3L L4 Gas
All Models
2008 Mercury Mariner 3.0L V6 Gas
All Models
2007 Ford Escape 2.3L L4 Gas
All Models
2007 Ford Escape 3.0L V6 Gas
All Models
2007 Mercury Mariner 2.3L L4 Gas
All Models
2007 Mercury Mariner 3.0L V6 Gas
All Models
2006 Ford Escape 2.3L L4 Gas
All Models
2006 Ford Escape 3.0L V6 Gas
All Models
2006 Mazda Tribute 2.3L L4 Gas
All Models
2006 Mazda Tribute 3.0L V6 Gas
All Models
2006 Mercury Mariner 2.3L L4 Gas
All Models
2006 Mercury Mariner 3.0L V6 Gas
All Models
2005 Ford Escape 2.3L L4 Gas
All Models
2005 Ford Escape 3.0L V6 Gas
All Models
2005 Ford Maverick 3.0L L4 Gas
All Models
2005 Mazda Tribute 2.0L L4 Gas
All Models
2005 Mazda Tribute 2.3L L4 Gas
All Models
2005 Mazda Tribute 3.0L V6 Gas
All Models
2005 Mercury Mariner 2.3L L4 Gas
All Models
2005 Mercury Mariner 3.0L V6 Gas
All Models
2004 Ford Escape 2.0L L4 Gas
All Models
2004 Ford Escape 3.0L V6 Gas
All Models
2004 Ford Maverick 2.3L L4 Gas
All Models
2004 Ford Maverick 3.0L L4 Gas
All Models
2004 Mazda Tribute 2.0L L4 Gas
All Models
2004 Mazda Tribute 3.0L V6 Gas
All Models
2003 Ford Escape 2.0L L4 Gas
All Models
2003 Ford Escape 3.0L V6 Gas
All Models
2003 Ford Maverick 3.0L L4 Gas
All Models
2003 Mazda Tribute 2.0L L4 Gas
All Models
2003 Mazda Tribute 3.0L V6 Gas
All Models
2002 Ford Escape 2.0L L4 Gas
All Models
2002 Ford Escape 3.0L V6 Gas
All Models
2002 Ford Maverick 3.0L L4 Gas
All Models
2002 Mazda Tribute 2.0L L4 Gas
All Models
2002 Mazda Tribute 3.0L V6 Gas
All Models
2001 Ford Escape 2.0L L4 Gas
All Models
2001 Ford Escape 3.0L V6 Gas
All Models
2001 Ford Maverick 3.0L L4 Gas
All Models
2001 Mazda Tribute 2.0L L4 Gas
All Models
2001 Mazda Tribute 3.0L V6 Gas
All Models
2000 Mazda Tribute 2.0L L4 Gas
All Models
AC Delco A2039C
Carquest 87385
Carquest 87793
Carquest BA5323
Carquest BA7793
Carquest DW87385
Carquest DW87793
Carquest R87385
Carquest R87793
Champ Labs. AF1696
Ford YL8Z9601AA
Fram CA8997
Luber-Finer AF1696
Mann-Hummel C26100
Mazda YF0913240
Mazda YF0913Z40
Mazda YL8U9601AA
MicroGard MGA42793
Mobil MA5323
Motorcraft FA1696
Motorcraft FA1772
Napa 2385
Premium Guard PA5323
Purepro A5323
Purolator A35323
Repco RAF87
Ryco A1316
STP SA9055
Service Champ AF5323
Simota OFO005
Simota OMA001
Valvoline VA149
WIX 42385
WIX 42793
Warner WAF1696
Wesfil WA1104
Wesfil WA986




















Reviews
There are no reviews yet.