Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
MORE INFORMATION
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.625 in (41 mm) |
| Outside Length | 14.75 in (375 mm) |
| Outside Width | 5.75 in (146 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.75 oz (22 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 17.19 in (437 mm) |
| Product Box Width | 8.31 in (211 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2014 Fiat Panda Classic 1.3L L4 Diesel All Models 2011 Alfa Romeo Mito 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2011 Fiat 500 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2011 Fiat Doblo 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2011 Fiat Idea 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2011 Fiat Linea 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2011 Fiat Panda II 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2011 Fiat Punto Evo 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2011 Fiat Qubo 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2011 Ford Ka 1.3L L4 Diesel All Models |
|
2011 Lancia Musa 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2011 Lancia Ypsilon 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2010 Alfa Romeo Mito 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2010 Fiat 500 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2010 Fiat Doblo 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2010 Fiat Idea 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2010 Fiat Linea 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2010 Fiat Panda II 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2010 Fiat Punto Evo 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2010 Fiat Qubo 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2010 Ford Ka 1.3L L4 Diesel All Models 2010 Lancia Musa 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2010 Lancia Ypsilon 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2009 Alfa Romeo Mito 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2009 Fiat 500 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2009 Fiat Doblo 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2009 Fiat Fiorino 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2009 Fiat Grande Punto 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2009 Fiat Idea 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2009 Fiat Linea 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2009 Fiat Panda II 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2009 Fiat Qubo 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2009 Fiat Strada 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2009 Ford Ka 1.3L L4 Diesel All Models |
|
2009 Lancia Musa 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2009 Lancia Ypsilon 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2008 Fiat 500 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2008 Fiat Doblo 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2008 Fiat Fiorino 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2008 Fiat Grande Punto 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2008 Fiat Idea 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2008 Fiat Linea 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2008 Fiat Panda II 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2008 Fiat Strada 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2008 Lancia Ypsilon 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2007 Fiat 500 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
|
2007 Fiat Albea 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 2007 Fiat Doblo 1.3L L4 Diesel OEM 51775324 |
CROSS REFERENCES
| BMC FB35920 |
| Fiat 51775324 |
| Fiat 51897086 |
| Fiat 55183265 |
| Fiat 55193849 |
| Ford 1542778 |
| Lancia 517752324 |
| Mann-Hummel C38771 |
| Ryco A1830 |
| Simota OFI003 |
| Wesfil WA5153 |
| Wesfil WA5339 |
| WIX WA9528 |




















Reviews
There are no reviews yet.