Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Outside Length | 11.375 in (289 mm) |
| Outside Width | 8 in (203 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.4 oz (41 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2013 BMW 530i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 BMW 530i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 BMW 530i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 BMW 530i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 BMW 520i 2.0L L4 Gas
China
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 BMW 523i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 BMW 528i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 BMW 528i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 BMW 528i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 BMW 528i xDrive 3.0L L6 Gas
Non-US Models, F10
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 BMW 530i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 BMW 730i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 BMW 520i 2.0L L4 Gas
China, F10/F11
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 BMW 523i 3.0L L6 Gas
F10, F11
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 BMW 528i 3.0L L6 Gas
Non-US Models, F10, F11
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 BMW 528i xDrive 3.0L L6 Gas
Non-US Models, F10
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 BMW 730i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 BMW 730i 3.0L L6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
AC Delco A3313C
BMW 13717590593
BMW 13717590597
Fram CA10022
Mahle LX1741
Mann-Hummel C30003
MicroGard MGA42839
Purolator A45620
Simota OB012
WIX 42839
WIX 49555
WIX WA9705




















Reviews
There are no reviews yet.