Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.688 in (43 mm) |
| Outside Length | 14.188 in (360 mm) |
| Outside Width | 8.25 in (210 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.9 lb (0.8 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 3.61 oz (107 ml) |
| Product Box Height | 2.34 in (60 mm) |
| Product Box Length | 15.06 in (383 mm) |
| Product Box Width | 11.06 in (281 mm) |
|
2019 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models 2018 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2017 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models 2017 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2017 Toyota Innova 2.0L L4 Gas All Models 2016 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2016 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models 2016 Toyota Innova 2.0L L4 Gas All Models |
|
2015 Toyota Hiace 2.0L L4 Gas All Models 2015 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2015 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models 2015 Toyota Innova 2.0L L4 Gas All Models |
|
2014 Toyota Hiace 2.0L L4 Gas All Models 2014 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2014 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models 2013 Toyota Hiace 2.0L L4 Gas All Models |
|
2013 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models 2013 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2012 Toyota Hiace 2.0L L4 Gas All Models 2012 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2012 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models 2011 Toyota Hiace 2.0L L4 Gas All Models |
|
2011 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models 2011 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2010 Toyota Hiace 2.0L L4 Gas All Models 2010 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2010 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models 2009 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2009 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models 2008 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2008 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models 2007 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2007 Toyota Hiace Commuter 3.0L L4 Diesel All Models 2006 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2005 Toyota Hiace 3.0L L4 Diesel All Models |
| Ryco A1632 |
| Toyota 1780130060 |
| Wesfil WA5076 |




















Reviews
There are no reviews yet.