Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 6.875 in (175 mm) |
| Length | 11 in (279 mm) |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.05 oz (31 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
|
2010 Honda Civic VIII 2.0L L4 Gas All Models 2009 Honda Civic VIII 2.0L L4 Gas All Models |
|
2008 Honda Civic VIII 2.0L L4 Gas All Models 2007 Honda Civic VIII 2.0L L4 Gas All Models |
| BMC FB48820 |
| Honda 17220RSPG00 |
| Mann-Hummel C28023 |
| Ryco A1624 |
| Wesfil WA5176 |
| WIX WA9677 |




















Reviews
There are no reviews yet.