Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.688 in (43 mm) |
| Outside Length | 11.375 in (289 mm) |
| Outside Width | 7 in (178 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.4 oz (41 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
2018 Land Rover Discovery Sport 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Land Rover Range Rover Evoque 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Land Rover Discovery Sport 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Land Rover Range Rover Evoque 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Land Rover Discovery Sport 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Land Rover Discovery Sport 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Land Rover Range Rover Evoque 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Land Rover Range Rover Evoque 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Land Rover Discovery Sport 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Land Rover Discovery Sport 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Land Rover LR2 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Land Rover Range Rover Evoque 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Land Rover Range Rover Evoque 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Land Rover Freelander 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Land Rover LR2 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Land Rover Range Rover Evoque 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Land Rover Range Rover Evoque 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Land Rover Freelander 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Land Rover LR2 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Land Rover Range Rover Evoque 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Land Rover Range Rover Evoque 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Land Rover Freelander 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Land Rover Range Rover Evoque 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Land Rover Range Rover Evoque 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Land Rover Range Rover Evoque 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Land Rover Range Rover Evoque 2.2L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FB74520
Land Rover LR028078
Land Rover LR029078
Mann-Hummel C29006
Pronto PA9941
Purolator A29167
Ryco A1871
STP SA11485
WIX WA10007
Wesfil WA5314




















Reviews
There are no reviews yet.