Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.438 in (37 mm) |
| Outside Length | 10.188 in (259 mm) |
| Outside Width | 3.688 in (94 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.48 oz (14 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
2017 Nissan Micra 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Nissan Note 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Nissan Micra 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Nissan Note 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Nissan Micra 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Nissan Note 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Nissan Micra 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Nissan Note 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Nissan Micra 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Nissan Note 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Nissan Micra 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Nissan Note 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Nissan Micra 1.2L L3 Gas
Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Nissan 165453HD0A
Nissan 165463HD0A
Nissan 165463HD0H
Nissan AY120NS060
WIX 49038




















Reviews
There are no reviews yet.