Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.625 in (16 mm) |
| Outside Length | 13.563 in (344 mm) |
| Outside Width | 10.188 in (259 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.26 oz (37 ml) |
| Product Box Height | 14 in (356 mm) |
| Product Box Length | 12.25 in (311 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2022 Hyundai Ioniq 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Kia Niro 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Hyundai Ioniq 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Kia Niro 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Hyundai Ioniq 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Kia Niro 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Hyundai Ioniq 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Kia Niro 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Hyundai Ioniq 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Kia Niro 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Hyundai Ioniq 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Kia Niro 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Hyundai Ioniq 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Kia Niro 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Hyundai 28113G2100
Kia 28113G2100




















Reviews
There are no reviews yet.