Description
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Outside Length | 8.813 in (224 mm) |
| Outside Width | 5.094 in (129 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.63 oz (19 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
|
2022 Nissan Juke II 1.0L L3 Gas All Models 2022 Nissan Micra 1.0L L3 Gas All Models |
|
2022 Renault Arkana 1.3L L4 Gas All Models 2021 Dacia Logan II 1.0L L3 Gas All Models |
|
2021 Dacia Sandero II 1.0L L3 Gas All Models 2021 Dacia Sandero Stepway II 1.0L L3 Gas All Models |
|
2021 Nissan Juke II 1.0L L3 Gas All Models 2021 Nissan Micra 1.0L L3 Gas All Models |
|
2021 Renault Arkana 1.3L L4 Gas All Models 2020 Nissan Juke II 1.0L L3 Gas All Models |
|
2020 Nissan Micra 1.0L L3 Gas All Models 2020 Renault Arkana 1.3L L4 Gas All Models |
|
2020 Renault Captur II 1.0L L3 Gas All Models 2020 Renault Captur II 1.3L L4 Gas All Models |
|
2020 Renault Captur II 1.5L L4 Diesel All Models 2020 Renault Clio V 1.0L L3 Gas All Models |
|
2020 Renault Clio V 1.3L L4 Gas All Models 2020 Renault Clio V 1.5L L4 Diesel All Models |
|
2019 Nissan Micra 1.0L L3 Gas All Models 2019 Renault Captur II 1.0L L3 Gas All Models |
|
2019 Renault Captur II 1.3L L4 Gas All Models 2019 Renault Captur II 1.5L L4 Diesel All Models |
|
2019 Renault Clio V 1.0L L3 Gas All Models 2019 Renault Clio V 1.3L L4 Gas All Models |
|
2019 Renault Clio V 1.5L L4 Diesel All Models 2018 Nissan Micra 0.9L L3 Gas All Models |
|
2018 Nissan Micra 1.0L L3 Gas All Models 2018 Nissan Micra 1.5L L4 Diesel All Models |
|
2017 Nissan Micra 0.9L L3 Gas All Models 2017 Nissan Micra 1.0L L3 Gas All Models |
|
2017 Nissan Micra 1.5L L4 Diesel All Models 2016 Nissan Micra 0.9L L3 Gas All Models |
|
2016 Nissan Micra 1.0L L3 Gas All Models 2016 Nissan Micra 1.5L L4 Diesel All Models |
| Alco MD3004 |
| AMC NA2673 |
| Ashika 2001158 |
| Blue Print ADN12291 |
| Filtron AP1545 |
| Hengst E1523L |
| Herth Buss J1321092 |
| HIFI SA8724 |
| Japko 20158 |
| Meyle 36123210020 |
| Motaquip LVFA1691 |
| Nissan 165465FN0A |
| Nissan 165465FN1A |
| Renault 165464PM0A |
| Renault 165465FN1A |
| Ryco A2076 |
| Wesfil WA5590 |
| WIX WA9855 |



















Reviews
There are no reviews yet.