Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.438 in (37 mm) |
| Outside Length | 8.625 in (219 mm) |
| Outside Width | 6.563 in (167 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.17 oz (35 ml) |
| Product Box Height | 1.69 in (43 mm) |
| Product Box Length | 9.63 in (244 mm) |
| Product Box Width | 7.66 in (194 mm) |
2021 Mazda 3 1.8L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Mazda 3 2.0L L4 Gas
Non-US Models, 180BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Mazda CX-30 1.8L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Mazda CX-30 2.0L L4 Gas
180BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Mazda 3 1.8L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Mazda 3 2.0L L4 Gas
180BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Mazda CX-30 1.8L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Mazda CX-30 2.0L L4 Gas
180BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Mazda 3 1.8L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Mazda 3 2.0L L4 Gas
180BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Mazda CX-30 1.8L L4 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Mazda CX-30 2.0L L4 Gas
180BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Mazda S801133A0





















Reviews
There are no reviews yet.