Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Outside Length | 11.344 in (288 mm) |
| Outside Width | 10.375 in (264 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.71 oz (51 ml) |
| Product Box Height | 11.56 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.44 in (265 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2022 Ford Mustang 2.3L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Ford Mustang 5.0L V8 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Ford Mustang 2.3L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Ford Mustang 2.3L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Ford Mustang Bullitt 5.0L V8 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Ford Mustang 2.3L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Ford Mustang 2.3L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Ford Mustang 2.3L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Ford Mustang 3.7L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Ford Mustang 2.3L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Ford Mustang 3.7L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Ford Mustang 2.3L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Ford Mustang 3.7L V6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FB92501
Baldwin PA10033
Champ Labs. AF9918
DuraMAX DA9918
Eco Gard XA10421
Ford FA1918
Ford FR3C9601AA
Ford FR3Z9601A
Fram CA11958
Hastings AF1679
Luber-Finer AF9918
MicroGard MGA10315
Purepro A8156
Purolator A48156
Ryco A1942
STP SA90140
Service Champ AF8156
Service Pro MA10421
Valvoline VA430
WIX WA10315
Warner WAF9918
Wesfil WACF5458



















Reviews
There are no reviews yet.