Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.469 in (37 mm) |
| Outside Length | 10.203 in (259 mm) |
| Outside Width | 7.25 in (184 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.22 oz (36 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
2023 Mazda CX-50 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Mazda 3 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Mazda CX-30 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Mazda 3 2.0L L4 Gas
US Models Only
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Mazda 3 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Mazda 3 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Mazda CX-30 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Mazda 3 2.0L L4 Gas
Except 180BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Mazda 3 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Mazda CX-30 2.0L L4 Gas
Except 180BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Mazda CX-30 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Mazda 3 2.0L L4 Gas
Except 180BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Mazda 3 2.5L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Mazda CX-30 2.0L L4 Gas
Except 180BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Mazda PAH9133A0A
Mazda PAJ8133A0A





















Reviews
There are no reviews yet.