Description
K&N Custom Air Filters for Single or Two Barrel Carburetors – K&N custom air filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. These assemblies come with custom chrome top and base plates and the famous K&N High-Flow Washable Air Filter
MORE INFORMATION
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Show quality with custom chrome top and base
- Washable and reusable air filter
- High air flow with excellent filtration
- One year limited warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Height | 2.094 in (53 mm) |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Inlet Diameter | 1.25 in (32 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Neck Flange | 1.25 in (32 mm) |
| Overall Height | 2.25 in (57 mm) |
| Replacement Filter | E-9156 |
| Style | Round |
| Top Material | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Size | 6-8 |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Weight | 1 lb (0.5 kg) |
| Product Box Height | 6.56 in (167 mm) |
| Product Box Length | 6.31 in (160 mm) |
| Product Box Width | 3.5 in (89 mm) |
| Color | Red |












Reviews
There are no reviews yet.