Description
An enclosed air box design helps protect the filter and inlet air from the heat of the engine bay, and the air box lid allows for quick and easy access to the filter without tools. A high-density polyethylene (HDPE) rotationally-molded tube helps increase the volume of airflow to your engine, and provides a guaranteed increase in horsepower and torque. These systems are paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter™ featuring oiled cotton filter media. The oversized, conical design of the filter allows you to go up to 100,000 miles between filter services under normal highway driving conditions. The system can typically be installed in less than 60 minutes.
- Guaranteed to increase horsepower and torque
- Enclosed air box helps protect the filter from heat in the engine bay
- Roto-molded HDPE intake tube paired with oversized oiled cotton air filter
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 60 minutes or less with simple hand tools
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty™
- Will not void vehicle warranty
| Estimated Horsepower Gain | 12.5 HP @ 4630 RPM |
| Replacement Filter | RU-2815 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 3 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Worm Gear |
| CARB EO Number | D-269-111 |
| Couplers Included | 1 |
| Type | Gen II |
| Estimated Torque Gain | 12.2 lbft |
| Product Style | 57 Series FIPK |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Material | High-Density Cross-Linked Polyethylene |
| Street Legal In All US States | Legal for use in all 50 states. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 10.4 lb (4.7 kg) |
| Product Box Height | 14.5 in (368 mm) |
| Product Box Length | 24.1 in (612 mm) |
| Product Box Width | 15.5 in (394 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2023 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas Except PCRXT03.65P5 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2023 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas Except PCRXT03.65P5/9 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2022 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas Except NCRXT03.65P5 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2022 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas Except NCRXT03.65P5/7 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2022 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas Except NCRXT03.65P5/7 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2021 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2021 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2021 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2020 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2020 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2020 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2019 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2019 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2018 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2018 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
























Reviews
There are no reviews yet.