Description
A high-density polyethylene (HDPE) rotationally-molded tube helps increase the volume of airflow to your engine, and provides a guaranteed increase in horsepower and torque. These systems are paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter™ featuring oiled cotton filter media. The oversized, conical design allows you to go up to 100,000 miles between filter services under normal highway driving conditions. A custom heat shield helps protect intake air from the high temperature of your engine bay, and the entire system can typically be installed in less than 60 minutes.
- Guaranteed to increase horsepower and torque
- Roto-molded HDPE intake tube paired with oversized oiled cotton air filter
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 90 minutes or less with simple hand tools
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty™
- Will not void vehicle warranty
| Estimated Horsepower Gain | 15.72 HP @ 4224 RPM |
| Replacement Filter | RU-2960 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Worm Gear |
| CARB EO Number | D-269-63 |
| Couplers Included | 2 |
| Type | Gen II |
| Estimated Torque Gain | 19.9 lbft |
| Product Style | 57 Series FIPK |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Material | High-Density Cross-Linked Polyethylene |
| Street Legal In All US States | Legal for use in all 50 states. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 12.9 lb (5.8 kg) |
| Product Box Height | 10.5 in (267 mm) |
| Product Box Length | 35.5 in (902 mm) |
| Product Box Width | 13.25 in (337 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2017 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-63 |
|
2016 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-63 |
|
2015 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-63 |





















Reviews
There are no reviews yet.