Description
The K&N Flame Arrestor makes the best air-filtration technology available for marine engine use. Marine application owners can experience the increased horsepower and engine protection provided by K&N’s oiled cotton gauze and epoxied screen filter element. For high performance on the water, K&N Flame Arrestors will help you fly.
- Marine approved per SAE J1928 standard
- Smoothes and straightens incoming air
- Designed to increase horsepower & torque
- Washable and reusable
| Flange Inside Diameter | 7.313 in (186 mm) |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Height | 4 in (102 mm) |
| Inside Diameter | 8 in (203 mm) |
| Outside Diameter | 9 in (229 mm) |
| Top Style | Metal |
| Top Material | Stainless Steel |
| With Cotton Media | Yes |
| Marine Approved | Yes |
| Air Filter Shape | Round |
| Flanges | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Flame Arrestor – Round Straight |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| Product Box Height | 7.75 in (197 mm) |
| Product Box Length | 10.38 in (264 mm) |
| Product Box Width | 10.38 in (264 mm) |
| Inner Wire | Yes |










Reviews
There are no reviews yet.