Description
Blackhawk Induction™ air intake systems feature an oil-free synthetic filter media, black powder-coated aluminum intake tube, and all-black components. The layered DRYFLOW® synthetic filter provides increased airflow and exceptional engine protection without requiring oil, and a steel heat shield helps protect intake air from the high temperatures of your engine bay. The system can typically be installed in less than 90 minutes.
- Guaranteed to increase horsepower and torque
- Powder-coated aluminum intake tube paired with dry synthetic air filter
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 90 minutes or less with simple hand tools
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty™
| Estimated Horsepower Gain | 9.1 HP @ 5400 RPM |
| Replacement Filter | RU-3107HBK |
| Air Filter Color | Black |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Worm Gear |
| Couplers Included | 2 |
| Estimated Torque Gain | 10.4 lbft |
| Product Style | 71 Series Kits |
| Intake Pipe Color / Finish | Textured Black |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| CARB EO Number | D-269-111 |
| Street Legal In All US States | Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. NOTE: Some specific models and years may be legal in CA. Check the CARB status on your vehicle in the applications listings. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 10.4 lb (4.7 kg) |
| Product Box Height | 14.5 in (368 mm) |
| Product Box Length | 24.1 in (612 mm) |
| Product Box Width | 15.5 in (394 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2025 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2025 Jeep Wrangler 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2024 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2024 Jeep Wrangler 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2023 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas Except PCRXT03.65P5 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2023 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas Except PCRXT03.65P5/9 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2022 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas Except NCRXT03.65P5 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2022 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas Except NCRXT03.65P5/7 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2022 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas Except NCRXT03.65P5/7 Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2021 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2021 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2021 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2020 Jeep Gladiator 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2020 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2020 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2019 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2019 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2018 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |
|
2018 Jeep Wrangler JL 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-111 |






















Reviews
There are no reviews yet.