Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.344 in (34 mm) |
| Outside Length | 7.875 in (200 mm) |
| Outside Width | 3.938 in (100 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.37 oz (11 ml) |
| Product Box Height | 1.69 in (43 mm) |
| Product Box Length | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
|
2024 Ducati DesertX 937 All Models 2024 Ducati DesertX Rally 937 All Models |
|
2024 Ducati Hypermotrad 698 Mono 659 All Models 2024 Ducati Monster 937 All Models |
|
2024 Ducati Monster 30 Anniversario 937 All Models 2024 Ducati Monster Plus 937 All Models |
|
2024 Ducati Scrambler Full Throttle 803 All Models 2024 Ducati Scrambler Icon 803 All Models |
|
2024 Ducati Scrambler Nightshift 803 All Models 2023 Ducati DesertX 937 All Models |
|
2023 Ducati Monster 937 All Models 2023 Ducati Monster Plus 937 All Models |
|
2023 Ducati Monster SP 937 All Models 2023 Ducati Scrambler Full Throttle 803 All Models |
|
2023 Ducati Scrambler Icon 803 All Models 2023 Ducati Scrambler Nightshift 803 All Models |
|
2022 Ducati Monster Plus 937 All Models 2021 Ducati Monster Plus 937 All Models |
| Ducati 42610751A |
















Reviews
There are no reviews yet.