Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 7.625 in (194 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flange Inside Length | 1.063 in (27 mm) |
| Flanges | 1 |
| Top Style | Rubber |
| Top Material | None |
| Outside Length | 5.5 in (140 mm) |
| Outside Width | 4.438 in (113 mm) |
| Weight | 1.9 lb (0.9 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.54 oz (45 ml) |
| Product Box Height | 11 in (279 mm) |
| Product Box Length | 6.38 in (162 mm) |
| Product Box Width | 6.38 in (162 mm) |
| Inner Wire | No |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2019 Infiniti Q50 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2019 Infiniti Q60 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2018 Infiniti Q50 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2018 Infiniti Q60 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2018 Mercedes-Benz E200 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2017 Infiniti Q50 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2017 Infiniti Q60 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2016 Infiniti Q50 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2016 Infiniti Q60 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2016 Mercedes-Benz E200 2.0L L4 Gas
Non-US Models, Cabrio & Coupe
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2016 Mercedes-Benz E250 2.0L L4 Gas
Non-US Models, Cabrio & Coupe
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2015 Infiniti Q50 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2015 Mercedes-Benz E200 1.8L L4 Gas
Cabrio
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2015 Mercedes-Benz E200 2.0L L4 Gas
Non-US Models, Cabrio & Coupe
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2015 Mercedes-Benz E250 2.0L L4 Gas
Non-US Models, Cabrio & Coupe
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2015 Mercedes-Benz GLK200 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2015 Mercedes-Benz GLK250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2014 Infiniti Q50 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2014 Mercedes-Benz C180 1.6L L4 Gas
W204
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2014 Mercedes-Benz E200 1.8L L4 Gas
Cabrio
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2014 Mercedes-Benz E200 2.0L L4 Gas
Non-US Models, Cabrio & Coupe
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2014 Mercedes-Benz E250 2.0L L4 Gas
Non-US Models, Cabrio & Coupe
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2014 Mercedes-Benz GLK200 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2014 Mercedes-Benz GLK250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2013 Mercedes-Benz C180 1.6L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2013 Mercedes-Benz E200 1.8L L4 Gas
Non-US Models, From 4/13, Cabrio
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2013 Mercedes-Benz E200 2.0L L4 Gas
From 4/13, Cabrio & Coupe
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2013 Mercedes-Benz E250 2.0L L4 Gas
Cabrio & Coupe
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2013 Mercedes-Benz GLK200 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2013 Mercedes-Benz GLK250 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2012 Mercedes-Benz C180 1.6L L4 Gas
From 8/12
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
BMC FB83904
Eco Gard XA10464
Infiniti 16546HG00B
Mann-Hummel C14006
Mercedes Benz A2740940004
Parts Plus AF99006
Premium Guard PA99006
Pronto PA99006
Purolator A38193
Ryco A1929
Service Pro MA10464
Simota OMB010
Wesfil WA5400




















Reviews
There are no reviews yet.