Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
MORE INFORMATION
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Base Outside Diameter | 6.938 in (176 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 6.75 in (171 mm) |
| Inner Wire | No |
| Top Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Top Material | None |
| Air Filter Color | Red |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Tapered Conical Air Filter |
| Base Inside Diameter | 3.375 in (86 mm) |
| Outside Diameter | 6.938 in (176 mm) |
| Inside Diameter | 3.375 in (86 mm) |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.02 oz (30 ml) |
| Air Filter Large End Diameter | 6.938 in (176 mm) |
| Product Box Height | 7.75 in (197 mm) |
| Product Box Length | 6.81 in (173 mm) |
| Product Box Width | 6.81 in (173 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2003 Ford Escort ZX2 2.0L L4 Gas All Models 2003 Ford Windstar 3.8L V6 Gas All Models |
|
2002 Ford Escort 2.0L L4 Gas All Models 2002 Ford Escort ZX2 2.0L L4 Gas All Models |
|
2002 Ford Windstar 3.8L V6 Gas All Models 2001 Ford Escort 2.0L L4 Gas All Models |
|
2001 Ford Escort ZX2 2.0L L4 Gas All Models 2001 Ford Windstar 3.8L V6 Gas All Models |
|
2000 Ford Escort 2.0L L4 Gas All Models 2000 Ford Escort ZX2 2.0L L4 Gas All Models |
|
2000 Ford Windstar 3.0L V6 Gas All Models 2000 Ford Windstar 3.8L V6 Gas All Models |
|
1999 Ford Escort 2.0L L4 Gas All Models 1999 Ford Escort ZX2 2.0L L4 Gas All Models |
|
1999 Ford Windstar 3.0L V6 Gas All Models 1999 Ford Windstar 3.8L V6 Gas All Models |
|
1999 Mercury Tracer 2.0L L4 Gas All Models 1998 Ford Escort 2.0L L4 Gas All Models |
|
1998 Ford Escort ZX2 2.0L L4 Gas All Models 1998 Ford Windstar 3.8L V6 Gas All Models |
|
1998 Mercury Tracer 2.0L L4 Gas All Models 1997 Ford Escort 2.0L L4 Gas All Models |
|
1997 Ford Ranger 2.3L L4 Gas All Models 1997 Ford Ranger 2.3L L4 Gas All Models |
|
1997 Ford Ranger 3.0L V6 Gas All Models 1997 Ford Ranger 4.0L V6 Gas w/Round Filter |
|
1997 Ford Windstar 3.8L V6 Gas All Models 1997 Mazda B2300 2.3L L4 Gas All Models |
|
1997 Mazda B2300 2.3L L4 Gas All Models 1997 Mazda B3000 3.0L V6 Gas All Models |
|
1997 Mazda B4000 4.0L V6 Gas All Models 1997 Mercury Tracer 2.0L L4 Gas All Models |
|
1996 Ford Explorer 4.0L V6 Gas All Models 1996 Ford Ranger 2.3L L4 Gas All Models |
|
1996 Ford Ranger 2.3L L4 Gas All Models 1996 Ford Ranger 3.0L V6 Gas All Models |
|
1996 Ford Ranger 4.0L V6 Gas All Models 1996 Ford Windstar 3.8L V6 Gas All Models |
|
1996 Mazda B2300 2.3L L4 Gas All Models 1996 Mazda B2300 2.3L L4 Gas All Models |
|
1996 Mazda B3000 3.0L V6 Gas All Models 1996 Mazda B4000 4.0L V6 Gas All Models |
|
1995 Ford Explorer 4.0L V6 Gas All Models 1995 Ford Ranger 2.3L L4 Gas All Models |
|
1995 Ford Ranger 2.3L L4 Gas All Models 1995 Ford Ranger 3.0L V6 Gas All Models |
|
1995 Ford Ranger 4.0L V6 Gas All Models 1995 Mazda B2300 2.3L L4 Gas All Models |
|
1995 Mazda B2300 2.3L L4 Gas All Models 1995 Mazda B3000 3.0L V6 Gas All Models |
|
1995 Mazda B4000 4.0L V6 Gas All Models |
CROSS REFERENCES
| AC Delco A1509C |
| Baldwin PA2240 |
| Carquest 88416 |
| Carquest DW88416 |
| Champ Labs. AF7882 |
| DuraMAX DA7882 |
| Ecogard XA4879 |
| Ford F57Z9601A |
| Ford XF2Z9601AC |
| Fram CA5058 |
| Fram CA7774 |
| Fram CA8142 |
| Hastings AF417 |
| Luber-Finer AF7882 |
| Mahle LX2577 |
| MicroGard MGA46406 |
| MicroGard MGA46416 |
| Mobil MA5290 |
| Motorcraft FA1616 |
| Napa 6406 |
| Napa 6416 |
| Premium Guard PA5290 |
| Pronto PA5290 |
| Purepro A4879 |
| Purolator A35155 |
| Service Champ AF4879 |
| Service Pro MA4879 |
| STP SA7774 |
| Valvoline VA114 |
| Warner WAF7882 |
| Wesfil WA1025 |
| WIX 46406 |
| WIX 46416 |



















Reviews
There are no reviews yet.