Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Oval Straight |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Inside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Flange Length | 1.25 in (32 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Height | 6.5 in (165 mm) |
| Outside Length | 6.375 in (162 mm) |
| Outside Width | 4.625 in (117 mm) |
| Top Style | Metal |
| Top Material | Black Powder Coated |
| Flanges | 1 |
| Inner Wire | No |
| Package Contents | 2 Air Filters |
| Package Quantity | 2 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Washable | Yes |
| Product Style | Oval Straight Universal Air Filter |
| Base Outside Length | 6.375 in (162 mm) |
| Base Outside Width | 4.625 in (117 mm) |
| Top Outside Length | 6.375 in (162 mm) |
| Top Outside Width | 4.625 in (117 mm) |
| Weight | 3 lb (1.4 kg) |
| Product Box Height | 14.5 in (368 mm) |
| Product Box Length | 6.31 in (160 mm) |
| Product Box Width | 6.31 in (160 mm) |
| This Product Includes | 2 Filters |
2011 Porsche 911 3.6L H6 Gas
Except Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Porsche 911 3.8L H6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Porsche 911 3.6L H6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Porsche 911 3.8L H6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Porsche 911 3.8L H6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Porsche 911 3.6L H6 Gas
Except Turbo
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Porsche 911 3.8L H6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Porsche 911 3.8L H6 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
AC Delco A3333C
Autopart International 5000257910
Autopart International 5000321625
Beck/Arnley 0421853
Carquest 83330
Mahle LX2974
Mann-Hummel C1869
Porsche 99711013030
Porsche 99711013031
Premium Guard PA99208
WIX 49171
WIX 49330




















Reviews
There are no reviews yet.